Az Egyesült Királyság parlamentje elfogadta a Dohány- és e-cigaretta-törvényjavaslatot, amely megtiltja a dohánytermékek vásárlását mindazok számára, akik 2009. január 1-jén vagy azt követően születtek – írja a brit The Guardian.
A kormány célja egy „füstmentes generáció” létrehozása, az életek megmentése, valamint az egészségügyi rendszerre nehezedő terhek csökkentése. A jogszabály a királyi jóváhagyást követően lép hatályba, miután hosszú parlamenti folyamaton ment keresztül 2024 novembere és a végső elfogadás között (de már az előző, konzervatív kormány is javasolt hasonlót).

A törvény hosszú távon a dohánytermékek teljes kivezetését célozza, valamint a nikotinfüggőség és az ahhoz kapcsolódó társadalmi hátrányok megszüntetését. A szabályozás továbbá kiterjeszti a közterületi dohányzás tilalmát egyebek mellett játszóterekre, iskolák és kórházak környékére. Emellett szigorítja az e-cigaretták és más nikotintartalmú termékek marketingjét is.
Egyes e-cigaretta-ipari szereplők aggályokat fogalmaztak meg. Szerintük a túl szigorú korlátozások – például az ízesítések és a termékkínálat csökkentése – visszaterelhetik a korábbi dohányosokat a hagyományos cigarettákhoz, vagy akár a szabályozatlan piacok felé. Hangsúlyozták továbbá, hogy a különböző ízesítések kulcsszerepet játszanak abban, hogy a felnőtt dohányosok kevésbé káros alternatívákra váltsanak.
