hero
Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Ártalomcsökkentés kontra dohányipari lobbi?

E-cigarettákkal kapcsolatos írásbeli kérdésekre adott válaszban vetette fel a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, hogy nem tudja eldönteni, a kérdező parlamenti képviselő, vagy dohányipari lobbista.

2025. április 9-én két írásbeli kérdést is intézett Pintér Sándor belügyminiszterhez Lukács László György, az ellenzéki Jobbik országgyűlési képviselője. A Tervez-e változást a kormány az ízesített e-liquid-ekkel kapcsolatban? című írásbeli kérdésében (PDF) így fogalmazott:

Tekintettel arra, hogy a magyar szabályozás megváltoztatása óta eltelt 9 év, indokoltnak mutatkozik a témakör és az álláspontok felülvizsgálata. Magyarországon tilos az ízesített e-liquidek – a dohányíz kivételével – forgalmazása, ezzel megszűnt egy sokak által fontosnak tartott lehetőség, amelyet sok felnőtt dohányos használ a cigarettáról való áttérés során. Tisztelettel kérdezem Tisztelt Miniszter Urat, hogy tervezi-e a Minisztérium felülvizsgálni ezt a szabályozást, tekintettel a nemzetközi ártalomcsökkentési bizonyítékokra, amelyek szerint az ízesítések kulcsszerepet játszanak abban, hogy a felnőtt dohányosok kevésbé káros alternatívákra térjenek át?”

(Meg kell jegyezni, ízesített e-liquidek jelenleg is kaphatóak a Nemzeti Dohányboltokban, csupán nikotintartalmú változataik tiltottak – a szerk.) A jobbikos képviselő Tervez-e változtatni az e-cigaretták hozzáférhetőségén a Kormány? című írásbeli kérdésében (PDF) pedig az alábbiakat fogalmazta meg:

Magyarország betiltotta az egyszer használatos e-cigaretták forgalmazását, jóllehet más országokban ezek a termékek megfizethető és könnyen hozzáférhető eszközként szolgálnak a felnőtt dohányosok számára, hogy a dohányzásról való leszokás első lépéseként kipróbálják a vapelést. […]

Tisztelettel kérdezem tehát Tisztelt Miniszter Urat, hogy

– elvégezte-e a Minisztérium a rendelkezés nyomán kialakuló közegészségügyi hatások értékelését, tekintettel arra, hogy ezek a termékek jellemzően olcsók, egyszerűen használhatók, és gyakran hatékony belépési pontot jelentenek a felnőtt dohányosok számára a hagyományos dohánytermékekről való áttéréshez?

– fontolóra veszi-e a Minisztérium a szabályozás felülvizsgálatát egy átfogóbb ártalomcsökkentési stratégia részeként?

Figyelembe véve a relatív kockázaton alapuló differenciált szabályozást alátámasztó egyre növekvő nemzetközi bizonyítékokat, kezdeményez-e a Minisztérium egy átfogó felülvizsgálatot a dohány- és nikotintartalmú termékek hazai szabályozásáról annak érdekében, hogy az jobban összhangba kerüljön a közegészségügyi célkitűzésekkel és az ártalomcsökkentés elveivel?”

Rétvári felveti a lobbigyanút

Az írásbeli kérdésekre Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszolt (PDF).

Kérdése olvasása közben kicsit elbizonytalanodtam, hogy most egy parlamenti képviselő kérdez, vagy egy dohányipari lobbista”

– kezdte válaszát az államtitkár, amelyben hosszasan sorolta, a magyar kormány milyen népegészségügyi intézkedéseket hozott a nikotinfogyasztás visszaszorítása érdekében. Írt a prevenciós erőfeszítésekről, valamint az Elf Bar elleni fellépésről egyaránt.

Rétvári Bence válaszát így zárta:

Az eddig megtett intézkedések hatására az elmúlt 10 évet tekintve csökkent a felnőttek és a fiatalok körében a dohányzók aránya, ugyanakkor kialakult az elektronikus cigarettát használók csoportja és megjelentek új termékek is, pl. a nikotint és ízesítést tartalmazó tasak, amelyek szintén veszélyesek lehetnek a magas nikotintartalmuk miatt. […]

Tekintettel a szenvedélybetegségek hazai előfordulására és a kapcsolódó egészségterhekre, a szenvedélybetegségekkel kapcsolatos feladatokat komplex megközelítés mellett, a népegészségügyi intézkedések között tervezzük megvalósítani, amelyhez a szakpolitikai keretet az időközben kidolgozásra került új »Nemzeti Népegészségügyi Program 2023-2033« szakpolitikai stratégia tervezet biztosíthatja.”

Azaz a kormány nem tervez változtatni az e-cigarettákra és e-liquidekre vonatkozó szabályozáson.

Nyitókép: Rétvári Bence és Lukács László György (Forrás: Kormány.hu / Lukács László György Facebook-oldala / Tobacco-montázs)