hero
Kuglics Sarolta

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 3 perc
„Aki erre adja a fejét, arra le fogunk sújtani” – történelmi fogás a NAV-nál

Drónok, biztonsági kamerák és rendszámcserék: jól strukturált, határokon átívelő, illegális cigarettagyártó-hálózatot számolt fel a NAV fegyveres egységek bevetésével.

A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) történelmében eddig nem látott, 41 helyszínen működő illegális cigarettagyártó konspirációt számoltak fel a pénzügyőrök 2025. május elsején. A több hónapos felderítés eredményeként a hatóság több mint 24 milliárd forint értékű hamis dohányterméket és gyártóberendezést vont ki a feketegazdaságból egy összehangolt akció keretében – foglalta össze Szücs Gábor László pénzügyőr ezredes, a NAV Bűnügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettese a május 20-i, budapesti sajtótájékoztatón, amelyen lapunk is részt vett.

A NAV három szervezeti egysége – a Bűnügyi Főigazgatóság Központi Nyomozó Főosztály, az Észak-alföldi és az Észak-magyarországi Igazgatóságok – egyesítette erőit, hogy feltérképezze és felszámolja az országos és nemzetközi szinten is jelentős bűnszervezetet. Az akcióban országosan 316 nyomozó, járőr és a MERKUR (NAV fegyveres egysége) bevetési egysége működött közre, köztük a NAV Bevetési Igazgatósága 116 fővel 22 helyszínen biztosította az eljárás hatékonyságát – kommentálta Barna Norbert pénzügyőr ezredes, a NAV Bevetési Igazgatóság igazgatóhelyettese.

A közép-kelet-európai régió legnagyobb razziáján 156 tonna dohányt (11 kamionnyi szállítmány); több mint egymillió doboz, forgalomra kész hamis cigarettát; 2000 raklapnál is több alapanyagot; kettő komplett gyártósort és 48,5 millió üres cigarettásdobozt foglaltak le. Ez utóbbi, ha a dobozokat a rövidebb oldaluknál összefűznénk egy Budapesttől Kuvaitig érő út hosszát tette volna ki – magyarázta Szücs. A megtöltött dobozok forgalomba hozatala 81 milliárd forintnyi költségvetési kárt okozott volna.

Magas szintű szervezettség

A moldáv–román és magyar állampolgárokból álló szervezett bűnbanda Ukrajnából toborzott munkásokat dolgoztatott a gyártásban. A hálózat működése példátlanul strukturált és komplex volt: a járműveiken gyakran cserélték a rendszámokat – akár egy út alatt többször is –, pihentették a kamionokat, és 19 különböző ország rendszámait használták. A kommunikációt titkosított csatornákon és mobil routereken keresztül bonyolították, míg a lerakatok környékét kamerákkal és jeladókkal monitorozták. A hatósági megfigyelőeszközök detektálására és zavarására is bevetettek rádiótechnikai berendezéseket, drónokat, üvegvizsgálókat, nyomkövetőket. A megfigyelőtechnika használata kizárólag szigorú nemzetbiztonsági szabályoknak megfelelően alkalmazható és birtoklása már önmagában is bűncselekmény. Ugyanakkor a cigimaffia a NAV és a rendőrök ellen vetették be ezeket a műszereket.

A kutatások során egy kilogramm marihuánát, egy lopott gépkocsit, 25 hamis román okmányt és 25-30 feketemunkás elszállásolására alkalmas gyárhelyiséget is találtak az NAV egységei.

„Nem a gyári munkásokat kergettük, hanem egy professzionálisan szervezett hálózatot, amelynek tagjai több esetben rendvédelmi múlttal rendelkeztek, tisztában voltak a nyomozóhatóság eszköztárával”

– hangsúlyozta Szücs. Ugyanakkor nem csupán a jelentős állami károk miatt ártalmasak a fekete dohánypiacok. A hatósági kontroll és a megfelelő higiéniai körülmények hiánya miatt gyakran az egészségre ártalmasabbak is az illegálisan gyártott termékek, mint a legálisak, hiszen utóbbiakra vonatkoznak a szigorú hatósági előírások. Szücs felszólalását az illegális dohánykereskedelem szereplőinek címezett üzenettel zárta:

„Aki erre adja a fejét, arra le fogunk sújtani”.

Országszerte működtek az illegális gyártóegységek

A lefoglalt berendezések és dohányalapanyagok több megyéhez kötődtek: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Pest vármegyékben is működtek lerakatok. Az egyik székesfehérvári helyszínen már az ipari méretű gyártósor áthelyezését készítették elő, amikor a hatóságok lecsaptak. A gyártás az illegális cigarettapiac jelentős hányadát adta – mondta a sajtótájékoztatón Tóth Márk pénzügyőr ezredes, a NAV Bűnügyi Főigazgatóság főosztályvezetője. Így fogalmazott:

„2024-ben három ilyen gyárat számoltunk fel, idén már két teljes gyártósort is sikerült megakadályozni a termelésben. A mostani eset kiemelkedik mind közül.” 

Hat főt gyanúsítanak bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás megalapozott gyanújával, köztük egy magyar és öt moldáv–román kettős állampolgárt. Ötüket letartóztatták, egy moldáv–román kettős állampolgárt továbbra is köröznek. A hatóságok szerint többük erőszakosan viselkedett, egyikük a csuklójára erősített bilinccsel is próbálta megsebesíteni magát, sikertelenül.

A NAV mostani akciója előrelépés a magyar és a közép-európai bűnüldözés procedúrájában is, ám mint elhangzott: ezek a hálózatok általában időről időre újratermelődnek.

Borítóképünk illusztráció (Fotó: Gyurkovics Anna / Tobacco)

A cikk a Tobacco 2025/06-os számában jelent meg.