Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 3 perc
A sörkertekre is kiterjeszthetik a dohányzási tilalmat az Egyesült Királyságban

Több szabadtéri helyszínen is megtiltaná a dohányzást a Munkáspárt egy kiszivárgott dokumentum szerint.

A miniszterek a dohánytermékek fokozatos kivonásának részeként a szabadtéri dohányzás szigorúbb korlátozását fontolgatják – írja a BBC sajtóértesülésekre hivatkozva. Egy kiszivárgott kormányzati dokumentum szerint betiltanák a dohányzást a kocsmák kertjeiben, a szabadtéri éttermekben, valamint a kórházak és a sportpályák előtt.

Az intézkedésekre a Munkáspárt dohányzás visszaszorítását szorgalmazó – egyebek között a korosztályos dohányvásárlási tilalmat és az újra nem tölthető e-cigaretták tilalmát is bevezetni szándékozó – törvényjavaslat részeként terjeszthetik majd be. A júliusi előrehozott választáson megbukott konzervatív kormány által eredetileg bevezetni szándékozott tilalmak mellé állt a Munkáspárt is, amelynek kormányprogramjában is szerepelt, hogy elkötelezettek például a korosztályos dohányvásárlási tilalom bevezetése mellett.

Emlékezhetünk, a Konzervatív Párt által idén benyújtott törvényjavaslat – amelyet az előrehozott választás bejelentése miatt nem tudtak elfogadni a parlamentben – büntetendő cselekménnyé nyilvánította volna a dohánytermékek eladását azoknak, akik 2009. január 1-jén vagy később születtek. A jogszabálytervezet rögzítette volna a 2009-es kiinduló születési időpontot, így gyakorlatilag minden évben egy-egy évvel növekedne azok alsó korhatára, akik nem juthatnak legálisan dohánytermékhez. Ennek alapján a most 14-15 éves korosztály soha nem vásárolhatna törvényesen dohányárut, hosszú távon így az egész lakosságra kiterjedne majd a forgalmazási tilalom. A törvényjavaslat emellett jövő áprilistól betiltotta volna az újra nem tölthető e-cigaretták forgalmazását az Egyesült Királyságban, valamint a töltőfolyadékokra kivetett adókat is emelték volna 2026-tól. S bár korábban a szakértők dicsérték az Egyesült Királyság dohányzás-ellenőrzési stratégiáját – amely az e-cigarettázást a dohányzásról való leszokás eszközeként ismerte el és támogatta –, a tory kormány teljes hátraarcot hajtott volna végre a témában.

Úgy fest, hogy ezt az e-cigarettákal kapcsolatos hátraarcot (valamint a korosztályos dohányvásárlás bevezetését) a munkáspárti kormány fogja befejezni, annak ellenére, hogy mindkét javaslat komoly kritikákat váltott ki korábban.

Képünk illusztráció, italozó család 1922-ből (Fotó: Fortepan / az IMG2GO-val színezve)

Kritikákat váltott ki a most kiszivárgott dokumentum is

Az Egészségügyi és Szociális Minisztérium közölte, hogy nem kommentálja a kiszivárgásokat. Anita Boateng, a konzervatívok korábbi tanácsadója azonban azt mondta a BBC-nek:

Ez egy nagyon drákói lépésnek tűnik olyan felnőtt emberek számára, akik képesek döntéseket hozni, és akik legálisan dohányozhatnak. A lényeg az, hogy egy kocsmakert külső részén, egy fallal körülvett területen tartózkodnak. Nem kell ott állnod, ha nem akarod megtapasztalni a passzív dohányzást.”

A harmadik legnagyobb (kb. 15-17 százalékos) támogatottságú brit párt, a radikális jobboldali Reform UK vezetője, Nigel Farage azt mondta a Tobacco Reporter beszámolója szerint, hogy „Ez a kocsmák végét jelentheti”.

A kocsmákra és éttermekre ilyen dajkaállami szabályozást erőltetni nemcsak helytelen, hanem gazdaságilag is káros lenne. Ezek keményen dolgozó emberek által működtetett kisvállalkozások, amelyek munkahelyeket biztosítanak országszerte”

– mondta Priti Patel egykori konzervatív belügyminiszter. Simon Clark, a dohányzók jogait védő Forest lobbicsoport igazgatója megfogadta, hogy harcolni fog minden olyan kísérlet ellen, amely a dohányzási tilalom kültéri területekre való kiterjesztésére irányul.

A dohányzási tilalmaknak bizonyítékokon kell alapulniuk, és nincs bizonyíték arra, hogy a szabadtéri dohányzás jelentős veszélyt jelentene a nemdohányzók egészségére. A beltéri dohányzási tilalom óriási kárt okozott a kocsmaiparnak. A tilalom kiterjesztése a sörkertekre még több kocsmát kényszeríthet bezárásra”

– fogalmazott Clark, aki azzal vádolta a kormányzó Munkáspártot, hogy „zsarnoki állam” taktikát alkalmaz a felnőttek dohányzásról való leszokásra kényszerítésére.

Ha igaz, hogy a kormány a dohányzási tilalmat számos szabadtéri területre ki akarja terjeszteni, Nagy-Britannia többé nem lesz dajkaállam. Átlépünk egy határt, és egy zsarnoki állammá válunk, amelyben az embereket azért a szörnyű bűnért büntetik, hogy rágyújtanak egy cigarettára egy kocsmán vagy egy parkon kívül”

– húzta alá az érdekvédelmi lobbicsoport vezetője.