Várhelyi Olivér egészségügyért felelős uniós biztos szorgalmazná, hogy – a Magyarországon 2011-ben bevezetett – népegészségügyi termékadót (chipsadó) az Európai Unió tagállamaiban is alkalmazzák. A tervezet szerint az egészségtelen élelmiszerekre kivetett pluszadóból a huszonhetek egészségügyi kiadásait fedeznék – írja a HVG az Euractiv nyomán.
Az EU-ban az adóztatás tagállami hatáskör, de az unió a jövedéki adók esetében meghatározhat kötelező minimumszinteket, ahogyan ez a dohánytermékeknél és az üzemanyagoknál is történik. A brüsszeli elképzelés szerint a chipsadót szintén jövedéki adóként vezetnék be, így lehetővé válna az egységes európai szabályozás.
A népegészségügyi termékadót először Magyarországon vezették be azzal a céllal, hogy visszaszorítsák a cukros üdítők és sós rágcsálnivalók fogyasztását (mindkét termékkör kapható a Nemzeti Dohányboltokban is). Egy 2024-es kutatás szerint a bevezetés után valóban csökkent az egészségtelen termékek iránti kereslet, ám amikor a 2010-es évek közepén növekedni kezdtek a jövedelmek, az egészségtelen ételek fogyasztására is többet költöttek a magyarok. 2019-re már elérte, majd meg is haladta a 2011-es szintet. Az akkor még létező magyar Pénzügyminisztérium szerint az emelkedő reálbérek miatt a lakosság mindenből többet vásárolt – az egészséges és a chipsadós termékekből egyaránt.
Nyitókép forrása: Unsplash/Karsten Winegeart
