A Német Szövetségi Közegészségügyi Intézet legfrissebb kábítószer-affinitási vizsgálata szerint a 12–17 éves korosztály mindössze 0,6 százaléka fogyaszt problémás módon kannabiszt – írja a Tobacco Journal International. A felmérés eredményei alapján a fiatalkorúak körében a súlyosabb kockázatot jelentő fogyasztás továbbra is alacsony szinten marad, ami a szakértők szerint fontos közegészségügyi jelzés.
A kutatások ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy a kannabiszhasználat általánosságban csökken a fiatalok körében. A Frankfurti Alkalmazott Tudományok Egyeteme által, Frankfurt város drogügyi osztálya számára végzett rendszeres felmérés szerint 2024-ben a megkérdezett diákok 22 százaléka mondta azt, hogy valaha kipróbálta a kannabiszt. Ez a legalacsonyabb arány a vizsgálat 2002-es kezdete óta; tíz évvel korábban még 43 százalék válaszolt igennel ugyanerre a kérdésre.

A tendencia azért is figyelemre méltó, mert a csökkenés már a részleges legalizáció előtt megkezdődött, és annak ellenére is megfigyelhető, hogy Németország 2024-ben legalizálta a kannabiszt. Bár azóta a forgalmazás és hozzáférés szabályait nemrég szigorították, az eddigi adatok alapján a jogszabályi változások nem vezettek a fiatalok körében a fogyasztás növekedéséhez, sőt, hosszabb távú visszaesés körvonalazódik.
