Egy új kanadai kutatás szerint azok, akik egyszerre használnak kannabiszt és dohányt, eltérő agyi kémiai folyamatokat mutatnak, mint azok, akik csak kannabiszt fogyasztanak. A McGill Egyetem Douglas Kutatóközpontjának tanulmánya szerint ez a különbség segíthet megérteni, miért hajlamosabbak a kettős használók a depresszióra, a szorongásra, és miért nehezebb számukra leszokni a kannabiszról – írja a McGill Egyetem a sajtóközleményében.
A kutatók ún. pozitronemissziós tomográfiát – ez egy nem invazív képalkotó eljárás – alkalmaztak, hogy feltérképezzék a résztvevők agyi folyamatait. Az eredmények szerint a kannabiszt és dohányt fogyasztók agyában magasabb volt az FAAH nevű enzim szintje, amely az anandamid lebontásáért felelős. Az anandamid a hangulat és a stressz szabályozásában vesz részt, ezért „boldogság-molekulának” is nevezik. A magasabb FAAH-szint tehát alacsonyabb anandamidszintet eredményezhet, ami korábbi kutatások szerint összefüggésbe hozható a szorongással, depresszióval és a szerhasználatról való nehezebb leszokással.
A vizsgálatban 13 fiatal felnőtt vett részt, akik közül nyolcan csak kannabiszt, öten pedig dohányt is fogyasztottak naponta. A kannabiszhasználat átlagosan napi egy gramm volt, míg a cigarettafogyasztás egytől tizenkét szálig terjedt. Bár a kutatásban nem szerepelt kizárólag dohányt használó csoport, az eredmények azt mutatták, hogy a két szer együttes hatása különösen erős lehet.
„Ez az első emberi bizonyíték arra, hogy molekuláris szinten miért tapasztalhatnak rosszabb mentális egészségi kimeneteleket azok, akik kannabiszt és dohányt is használnak”
– mondta Rachel Rabin pszichiáter, a tanulmány vezető szerzője, a McGill Egyetem docense. Hozzátette, hogy a felfedezés segíthet új gyógyszeres kezelések fejlesztésében amelyek hatékonyan segíthetik a kannabiszhasználat csökkentését, különösen azok számára, akik dohányt is fogyasztanak. Jelenleg ugyanis csak viselkedésterápiás módszerek, például tanácsadás áll rendelkezésre.
A kutatás eredményei azért is fontosak, mert Kanadában a becslések szerint az elmúlt évben kannabiszt fogyasztók körében minden huszadik embernél fennáll a kannabiszhasználati zavar kockázata, míg a rendszeres használók körében ez az arány egy a háromhoz. Bár a dohányzás aránya csökken, a kannabiszhasználók többsége továbbra is dohányzik (vagy dohánnyal keverve fogyasztja a kannabiszt), ezért a kutatók szerint kulcsfontosságú, hogy a két szer hatását ne külön, hanem együtt vizsgálják.
Nyitókép forrása: Freepik/jcomp
