Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Depresszióhoz is vezethet a dohány és a kannabisz együttes használata

Egy friss kutatás szerint a két anyag molekuláris szinten alakítja át az agy működését. 

Egy új kanadai kutatás szerint azok, akik egyszerre használnak kannabiszt és dohányt, eltérő agyi kémiai folyamatokat mutatnak, mint azok, akik csak kannabiszt fogyasztanak. A McGill Egyetem Douglas Kutatóközpontjának tanulmánya szerint ez a különbség segíthet megérteni, miért hajlamosabbak a kettős használók a depresszióra, a szorongásra, és miért nehezebb számukra leszokni a kannabiszról – írja a McGill Egyetem a sajtóközleményében.

A kutatók ún. pozitronemissziós tomográfiát – ez egy nem invazív képalkotó eljárás – alkalmaztak, hogy feltérképezzék a résztvevők agyi folyamatait. Az eredmények szerint a kannabiszt és dohányt fogyasztók agyában magasabb volt az FAAH nevű enzim szintje, amely az anandamid lebontásáért felelős. Az anandamid a hangulat és a stressz szabályozásában vesz részt, ezért „boldogság-molekulának” is nevezik. A magasabb FAAH-szint tehát alacsonyabb anandamidszintet eredményezhet, ami korábbi kutatások szerint összefüggésbe hozható a szorongással, depresszióval és a szerhasználatról való nehezebb leszokással.

A vizsgálatban 13 fiatal felnőtt vett részt, akik közül nyolcan csak kannabiszt, öten pedig dohányt is fogyasztottak naponta. A kannabiszhasználat átlagosan napi egy gramm volt, míg a cigarettafogyasztás egytől tizenkét szálig terjedt. Bár a kutatásban nem szerepelt kizárólag dohányt használó csoport, az eredmények azt mutatták, hogy a két szer együttes hatása különösen erős lehet.

„Ez az első emberi bizonyíték arra, hogy molekuláris szinten miért tapasztalhatnak rosszabb mentális egészségi kimeneteleket azok, akik kannabiszt és dohányt is használnak”

– mondta Rachel Rabin pszichiáter, a tanulmány vezető szerzője, a McGill Egyetem docense. Hozzátette, hogy a felfedezés segíthet új gyógyszeres kezelések fejlesztésében amelyek hatékonyan segíthetik a kannabiszhasználat csökkentését, különösen azok számára, akik dohányt is fogyasztanak. Jelenleg ugyanis csak viselkedésterápiás módszerek, például tanácsadás áll rendelkezésre.

A kutatás eredményei azért is fontosak, mert Kanadában a becslések szerint az elmúlt évben kannabiszt fogyasztók körében minden huszadik embernél fennáll a kannabiszhasználati zavar kockázata, míg a rendszeres használók körében ez az arány egy a háromhoz. Bár a dohányzás aránya csökken, a kannabiszhasználók többsége továbbra is dohányzik (vagy dohánnyal keverve fogyasztja a kannabiszt), ezért a kutatók szerint kulcsfontosságú, hogy a két szer hatását ne külön, hanem együtt vizsgálják.

Nyitókép forrása: Freepik/jcomp