Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
A franciák kimondták: az e-cigi kevésbé káros, mint a cigi

Ugyanakkor az e-cigaretta-használat sem kockázatmentes.

Az ANSES francia egészségügyi hatóság jelentése szerint az e-cigaretta használata lényegesen kevésbé káros, mint a hagyományos dohányzás – írja a FilterMag.

A több mint 2500 tanulmányt elemző, 700 oldalas értékelés arra jutott, hogy bár az e-cigaretta nem teljesen kockázatmentes, a káros hatások mértéke jelentősen alacsonyabb az égéssel járó cigarettákhoz képest.

Az összegzés azonosított bizonyos lehetséges egészségügyi kockázatokat – például szív- és érrendszeri, légzőszervi és daganatos hatásokat –, de ezek esetében nem sikerült egyértelmű ok-okozati kapcsolatot bizonyítani, és daganatok kialakulását sem mutatták ki a vizsgálatok.

Képünk illusztráció (Forrás: ChatGPT)

A jelentés kiemeli, hogy az e-cigaretta jelentősen csökkenti a káros anyagoknak, különösen az aldehideknek való kitettséget, akár 80–100 százalékkal, mivel nem történik égés. Ugyanakkor az ANSES szándékosan nem adott meg egyetlen százalékos értéket a kockázatcsökkenésre, mivel az ilyen számok könnyen félreértelmezhetők a közbeszédben.

Hasonló következtetésekre jutottak korábban más tudományos szervezetek is, például az amerikai National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine és a brit Public Health England, amelyek szintén úgy találták, hogy az e-cigaretta kevésbé ártalmas, mint a dohányzás.

A szakértők szerint a francia jelentés fontos lépés a kockázatok pontosabb megértése felé, de kérdéses, hogy képes lesz-e megváltoztatni az e-cigarettázással kapcsolatos széles körű tévhiteket.