A francia kormány elhagyta az e-cigarettákra vonatkozó egyik kulcsfontosságú rendelkezést a 2026-os költségvetési törvénytervezetéből – írja a Nicotine Insider.
A kormány nevében eljáró Sébastien Lecornu védelmi miniszter élt azzal az eljárással, amely lehetővé teszi a szöveg elfogadását szavazás nélkül, hacsak nem fogadnak el bizalmatlansági indítványt. A végleges módosító csomagból így kimaradt a vitatott 23. cikk.
A CNEWS beszámolója szerint a 23. cikk újraértelmezte volna a dohánytermékek adózását, és egy új, jövedéki jellegű adót vezetett volna be a nikotinos töltőfolyadékokra. Emellett szigorúbb szabályozást irányzott volna elő az e-cigarettára és a kapcsolódó termékekre, beleértve az egészségbiztonsági és nyomonkövetési követelmények megerősítését, valamint a fiatalok hozzáférésének csökkentését célzó intézkedéseket.

A döntést élesen bírálta a francia dohányárusok szövetsége, a Confédération des buralistes, amely „újabb érthetetlen csalódásnak” nevezte a visszavonást, és arra figyelmeztetett, hogy az értékesítés továbbra is gyengén ellenőrzött csatornákon zajlik. Hasonló kritikát fogalmazott meg a France Vapotage is, amely szerint a kormány félretette a 23. cikk egy olyan módosított változatát, amelyet a Nemzetgyűlés január 15-én széles körben támogatott. A szervezet hangsúlyozta: az elfogadott parlamenti verzió javította volna a fogyasztói biztonságot és a termékminőséget, miközben megőrizte volna a francia e-cigi szektor gazdasági fenntarthatóságát.
