Tanulmányúton Magyarországon

Tanulmányúton Magyarországon

A magyarországi trafikrendszert, az online kassza és készletnyilvántartó rendszer, valamint a dohánytermékek árbejelentési rendszerének működését tanulmányozta az az osztrák delegáció, amely áprilisban érkezett Magyarországra. Az osztrák monopolhivatal, a Monopolverwaltung GmbH (MVG) vezetői, az ND Nonprofit Zrt. működéséről, feladatairól, illetve az ODBE Kft. folyamatairól is kaptak tájékoztatást. A kölcsönös információcsere során a hazai résztvevők is képet kaphattak az osztrák dohány-kiskereskedelem teljesítményéről.

Átalakult az MDKE

Átalakult az MDKE

A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete elhivatott a dohánytermék-kiskereskedők érdekeinek széles körű és hatékony védelme iránt. A közeljövőben várható jogszabályi változásokról többször is szó esett már, ezek a kérdések az Egyesületnél is folyamatosan terítéken vannak. Az elmúlt hetek eseményeiről kérdeztem az MDKE elnökét, Lengyel Antalt.

A férfi vásárlókra jobban oda kell figyelni

A férfi vásárlókra jobban oda kell figyelni

Képzettsége szerint is kereskedő, vagyis külkereskedő. Évekig dohánygyári képviselőként dolgozott, több mint 20 éve működtet trafikot a nyugati határszélen, a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének alapító tagja. A Tobacco ezúttal Trajber Gábor dohánybolt-tulajdonossal beszélgetett.

Szakmai napot tartott az MDKE

Szakmai napot tartott az MDKE

November végén szakmai napot tartott a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE), hogy a jelenlegi működési környezetről és annak várható változásairól minél komplexebb tájékoztatást kaphassanak a Nemzeti Dohányboltok.

Szakmai napot tartott az MDKE

Szakmai napot tartott az MDKE

Április elején közös gondolkodásra, ismeretbővítő és felvilágosító kommunikációra hívta össze Tatán a dohány-kiskereskedelem aktív szereplőit az ország különböző régióiból a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE), amelynek keretében a felkért előadók prezentációi után interaktív beszélgetésre is lehetőség nyílt. A rendezvény mottója: „Tények és tévhitek a dohánykereskedelemről” − avagy aktualitások a dohány-kiskereskedelem piaci környezetéről. A szakmai nap célja az volt, hogy széles körű, részletes és komplex áttekintést nyújtson a Nemzeti Dohányboltok jelenlegi működési környezetéről.

Mostanára letisztult a működési környezet

Mostanára letisztult a működési környezet

„Tények és tévhitek a dohánykereskedelemről” mottóval szervezett április elején szakmai napot a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE), ahol a dohány-kiskereskedelem piaci környezetéről és az ágazatot érintő aktualitásokról cserélhettek információt a résztvevők. Az Egyesület elnökével, Lengyel Antallal a rendhagyó eseményről beszélgettünk.

Megszilárdult a dohánykereskedelem új rendszere

Megszilárdult a dohánykereskedelem új rendszere

A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) szerint napjainkban már megszilárdult a kiskereskedelem új rendszere, azonban továbbra is szükség van megfelelő szakképzésre, a szakképzett munkaerő utánpótlása érdekében - közölte az MDKE szerdán az MTI-vel. 

Fő célunk, hogy önálló szakma legyen a trafikosság

Fő célunk, hogy önálló szakma legyen a trafikosság

Lobbitevékenység, a trafikok termékkörbővülése, vasárnapi zárva tartás, központi ellátórendszer – mozgalmas éven van túl a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete, de 2016-ban sem tétlenkedik az egyesület, számos feladat áll előttük.

Európai trafikosszövetséget látott vendégül az MDKE

Európai trafikosszövetséget látott vendégül az MDKE

Július közepén, Tatán tartotta első informális találkozóját a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) és a Confédération Européenne des Détaillants en Tabac (CEDT) európai érdekképviseleti szervezet, amely azoknak az országoknak a trafikos érdekképviseleteit tömöríti, ahol a dohányértékesítés állami monopóliumban van.

A BAT és a Tabán Trafik látja el a trafikokat

A BAT és a Tabán Trafik látja el a trafikokat

Lapzártánk után érkezett a hír, hogy a British American Tobacco és a Tabán Trafik közös cége látja majd el dohánytermékkel november elsejétől a trafikokat. Jelen cikkünkben azokat az aggályokat és kérdéses területeket vettük sorra, amelyet az ágazat szereplői szerint még a rendszer indulása előtt mielőbb tisztázni kell. Májusban nyújtotta be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Magyarország 2016-os központi költségvetését megalapozó törvényjavaslatát, amely változást hoz a leendő dohány-kiskereskedelmi ellátóval kapcsolatban is. E tervezett változások kapcsán kerestük és kérdeztük meg az ágazat szereplőit a gyártói, nagykereskedői oldalról, milyen aggályaik, várakozásaik vannak az új rendszerrel kapcsolatban. A leendő ellátó kilétét cikkünk elkészülte után jelentették be.

Lengyel Antalt, az egyesület elnökét kérdezte a Tobacco

Lengyel Antalt, az egyesület elnökét kérdezte a Tobacco

A 2014. december 23-án kihirdetett 2014. évi XCVI. törvény alapján több ponton módosult a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény (a továbbiakban: Dohánytörvény). Összeállításunkban a dohánytermék-kiskereskedőket érintő legfontosabb változásokat foglaljuk össze, illetve az érintettek véleményét kértük a módosításokról.

Régiós központokban folytatódik az oktatás

Régiós központokban folytatódik az oktatás

Az ősszel folytatódik az ND Nonprofit Zrt. és a területi kereskedelmi és iparkamarák által szervezett szakmai képzés a koncessziónyertes nemzeti dohányboltosok számára.

Szerkezetváltás az egyesületben

Szerkezetváltás az egyesületben

Az új dohánytermék-kiskereskedelmi rendszer első évén, valamint az első koncessziósként megélt „trafikos nyáron” túl a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MKDE) felülvizsgálta munkamódszereit, az egyesület a működésében változtatásokat kezdett. Cikkünkben az egyesület céljait, módszereit és az említett változásokat igyekszünk összefoglalni.

MDKE: Erősebb érdekképviselet szükséges

MDKE: Erősebb érdekképviselet szükséges

Lapzártánk idején pár alkalom híján a végére ért az a szakmai képzés, amellyel az ND Nonprofit Zrt., a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) járta végig az országot, hogy a koncessziójogosultakat tájékoztassák az őket érintő legfőbb témákban. Az országjárás tapasztalatairól Lengyel Antalt, az MDKE elnökét kérdeztük.