Az ukrán elnök az orvosi marihuána legalizálását szorgalmazza, hogy az ukránok könnyebben feldolgozhassák a traumát az Oroszországgal folyó háború közepette – írja a Filter.
Volodimir Zelenszkij elnök 2023. június 28-án az ukrán parlamentben tartott beszédében azt mondta, hogy
„a világ összes legjobb gyakorlatát, a leghatékonyabb politikát, az összes megoldást, bármilyen nehéznek vagy szokatlannak is tűnjön számunkra, alkalmazni kell Ukrajnában, hogy az ukránoknak, minden állampolgárunknak ne kelljen elviselnie a háború okozta fájdalmat, stresszt és traumát. Különösen a kannabisz alapú gyógyszereket kell végre tisztességesen legalizálnunk mindazok számára, akiknek szükségük van rá, megfelelő tudományos kutatással és ellenőrzött ukrajnai termeléssel”.

A 2019-es elnökválasztási kampánya során Zelenszkij szintén az orvosi kannabisz legalizálása mellett foglalt állást. Zelenszkij kormánya lépéseket is tett az orvosi kannabisz legalizálása érdekében, tavaly jóváhagyott egy reformtörvénytervezetet, amelyet még a parlamentnek is el kell fogadnia. Viktor Ljasko egészségügyi miniszter akkor azt mondta, hogy a törvényjavaslat lehetővé tenné
„a kannabisznövények forgalmazását orvosi, ipari célokra, tudományos és tudományos-technikai tevékenységekre, hogy megteremtse a feltételeket a betegek hozzáférésének bővítéséhez a rákos megbetegedések és a háború okozta poszttraumás stresszbetegség szükséges kezeléséhez”.
„Megértjük a háborúnak a mentális egészségi állapotra gyakorolt negatív következményeit” – mondta Ljasko tavaly nyáron. „Megértjük, hogy hány embernek lesz szüksége orvosi kezelésre e hatás következtében. És megértjük, hogy nincs idő várni.”
Zelenszkij orvosi kannabisz legalizálásával kapcsolatos megjegyzései ugyanazon a napon hangzottak el, amikor a luxemburgi parlament megszavazta a marihuána felnőttek általi birtoklásának és termesztésének legalizálását, és ezzel az Európai Unió második országává vált, amely eltörölte az efféle tilalmat.
Orvosi kannabisz receptre Izraelben
Bizonyos betegségekben szenvedők különleges engedélyek nélkül, receptre kaphatják majd az orvosi marihuanát Izraelben – jelentette az izraeli parlament döntését ismertetve az MTI június 13-án. A kneszet döntését megelőzte az egészségügyi bizottság jóváhagyása az orvosi kannabisz használatának új szabályozásáról, amely számos betegség esetén további engedélyek nélkül is lehetővé teszi a kábítószer ellenőrzött alkalmazását.
A jövőben az erre felhatalmazott orvosok a gyógyszerekhez hasonlóan írhatják fel a betegeknek a kannabiszt. Epilepsziában, Crohn-betegségben, demenciában, autizmusban, onkológiai betegségekben, szklerózis multiplexben szenvedők, valamint HIV-fertőzöttek kaphatják majd meg az orvosi marihuanát, ezenkívül olyan, végstádiumban lévő betegek, akiknek várható élettartama nem haladja meg a hat hónapot.
Izraelben már évek óta hivatalosan alkalmazzák elsősorban fájdalomcsillapításra és a közérzet javítására a helyben termesztett orvosi marihuánát. Eddig aktív onkológiai betegségben szenvedők kaphattak engedélyt a megvásárlására a gyógyszertárakban, mellettük bizonyos esetekben Crohn-betegek és számos neurológiai betegségben, köztük szklerózis multiplexben, Parkinson-kórban, epilepsziában és Tourette-szindrómában szenvedők is. A jövőben ezeknek a betegeknek már nem lesz szükségük engedélyre, de a szer felírását végző orvosok felkészítésének időigénye hátráltathatja az új szabályozás kezdetét. A változás a pénzügyi források megfelelő előkészítése után, várhatóan hat hónapon belül lép hatályba.
