Az adatok szerint Angliában egyre kevesebb dohányos tartja az e-cigarettát kevésbé károsnak, mint a cigarettát, annak ellenére, hogy a dohány sokkal rosszabb az egészségre, és az e-cigaretta a leszokásban is segíthet – írja a BBC.
A 2014 és 2023 között több mint 28 000 jelenlegi dohányos körében végzett felmérés szerint változik az emberek különböző dohánytermékekről alkotott felfogása. A legutóbbi eredmények szerint 57%-uk szerint az e-cigaretta ugyanolyan káros, vagy még károsabb, mint a dohányzás.
A JAMA Network Open című folyóiratban közzétett adatok a Cancer Research UK által finanszírozott, 2006 óta tartó heti felmérésből származnak, amelynek célja az országos dohányzási szokások nyomon követése és a dohányzásról való leszokásra vonatkozó szakpolitikák tájékoztatása.

2014 novemberében a dohányosok 44%-a gondolta úgy, hogy az e-cigi kevésbé káros, mint a dohányzás, 11%-uk szerint károsabb, 30% szerint ugyanolyan káros, 15% pedig nem tudta megmondani. Ezzel szemben 2023 júniusára csak 27% gondolta úgy, hogy az e-cigi kevésbé káros 23% károsabb, 34% szerint ugyanolyan káros és 16% nem tudta megmondani.
Nem világos, hogy mi áll a tendenciák mögött, a tanulmány ezt nem vizsgálta. A dohányzásról leszoktató szakértők azonban aggódnak.
„Ezek az eredmények fontos következményekkel járnak a közegészségügyre nézve. A párologtatás kockázatai sokkal kisebbek, mint a dohányzásé, és ezt nem kommunikálják egyértelműen az emberek felé. Ez a téves felfogás önmagában is egészségügyi kockázatot jelent, mivel elriaszthatja a dohányosokat attól, hogy az e-cigarettára való áttéréssel jelentősen csökkentsék ártalmaikat”
– mondta Dr. Sarah Jackson, a University College London (UCL) munkatársa.
A Forest a kutatásra reagálva kiemelte a kormányzat felelősségét a kérdés kapcsán, mondván, az eldobható termékek betiltása, valamint az e-cigaretták megjelenítésének és csomagolásának szigorú korlátozásával való fenyegetés aligha a legjobb módja egy olyan csökkentett kockázatú termék népszerűsítésének.
