Új-Zéland a napokban hatályon kívül helyezi azt az előző kormány által hozott világelső törvényt, amely megtiltotta volna a dohányárusítást a jövő nemzedékek számára – írja a Reuters a kormány közlése nyomán.
A korosztályos dohányvásárlási tilalom júliusban lépett volna hatályba Új-Zélandon, miután 2022 végén a parlament elfogadta az akkori baloldali kormány törvényjavaslatát. A törvény megtiltotta volna az értékesítést a 2009. január 1-je után születettek számára, csökkentették volna a dohánytermékek nikotintartalmát, és több mint 90%-kal csökkentették volna a dohánykereskedők számát is. (Az új-zélandi komplex intézkedéscsomagról például a Tobacco 2023/08-as számában írtunk bővebben – a szerk.)
Amint arról korábban beszámoltunk, az októberben megválasztott új, jobboldali koalíciós kormány novemberben jelezte, hogy hatályon kívül fogja helyezni az ország füstmentességét célzó törvényt. A Nationals vezette kormány kedden megerősítette, hogy a hatályon kívül helyezés sürgősségi eljárással történik, így a korábban bejelentett terveknek megfelelően a nyilvánosság véleményének kikérése nélkül törlik el a törvényt.
Casey Costello egészségügyi államtitkár elmondta, hogy a koalíciós kormány elkötelezett a dohányzás visszaszorítása mellett, de más szabályozási megközelítést alkalmaz a dohányzás visszaszorítása és az az által okozott károk csökkentése érdekében.
„Hamarosan egy intézkedéscsomagot viszek a kabinet elé, hogy növeljem a dohányzásról történő leszokást segítő eszközök számát”
– mondta Costello, hozzátéve, hogy a fiatalok elrettentése érdekében szigorítanák az e-cigarettázással kapcsolatos szabályokat is.
Komoly kritikát kapott a tilalom eltörlése
Az Új-Zélandon az egészségi állapotra gyakorolt várható hatása miatt erősen kritizált döntést azért is bírálták, mert attól tartanak, hogy az nagyobb hatással lehet a māori és a pasifika (csendes-óceáni származású) népességre, amelyek körében magasabb a dohányzók aránya.
Az Otago Egyetem kutatója, Janet Hoek szerint a korosztályos dohányvásárlási tilalom eltörlése szembemegy a szilárd kutatási bizonyítékokkal, figyelmen kívül hagyja a māori vezetők által erősen támogatott intézkedéseket, és fenntartja az egészségügyi egyenlőtlenségeket.
„A nagyszabású klinikai kísérletek és modellezési tanulmányok azt mutatják, hogy a jogszabály gyorsan növelte volna a leszokási arányt a dohányosok körében, és sokkal nehezebbé tette volna a fiatalok számára a dohányzás elkezdését”
– mondta Hoek, a dohányzás visszaszorításának módjait vizsgáló csoport társigazgatója.
A Radio New Zealand pedig arról számolt be, hogy Casey Costello egészségügyi államtitkár figyelmen kívül hagyta, hogy egyes szakértők szerint a dohányzásellenes törvény eltörlése a waitangi szerződés megsértésének minősülhet.

A waitangi szerződés
A waitangi szerződés (angolul: Treaty of Waitangi, māori nyelven: Tiriti o Waitangi) a brit Korona képviselői és Új-Zéland Északi-szigetén élő māori törzsfőnökök közötti, elsőként 1840. február 6-án kötött szerződés. A szerződés értelmében Új-Zéland brit fennhatóság alá került.
A szerződés létrehozta Új-Zéland brit kormányzója hivatalát, elismerte a māorik tulajdonjogát földjeik, erdeik és más tulajdonuk felett, és megadta nekik a brit alattvalók jogait. A két nyelv közötti különbségek miatt a szerződés angol és māori változata jelentősen eltér egymástól, ezért nincs egyezség arról, hogy a két fél pontosan miben is egyezett meg. Az 1970-es évekig a szerződést nagyrészt figyelmen kívül hagyta mind a parlament, mind a bíróságok. Már legkorábban az 1860-as években a māorik a szerződésre hivatkozva próbáltak jogorvoslatot és kárpótlást szerezni elvett földjeikért és egyenlőtlen kezelésükért az állam részéről. Az 1960-as évek végétől a māorik elkezdték felhívni a figyelmet a szerződés megszegéseire és a fordítással kapcsolatos problémákra. 1975-ben létrehozták a Waitangi Tribunalt (Waitangi Tanács), egy állandó vizsgálóbizottságot melynek feladata a szerződés Korona- vagy ügynökei által elkövetett megsértéseit vizsgálni és ezek helyrehozására javaslatokat tenni.
Ma általánosságban a szerződésre Új-Zéland alapító dokumentumaként tekintenek; ennek ellenére a szerződés gyakran heves viták tárgya. Sok māori érzi úgy, hogy a Korona nem tartotta be az ügylet ráeső részét és erről bizonyítékokat mutatott be a tanács ülésein, míg a nem-māori lakosságból néhányan úgy vélik, a māorik túl nagy figyelmet szentelnek a szerződésnek és arra használják, hogy „különleges privilégiumokat” harcoljanak ki. (Wikipedia)
Az RNZ megszerezte az Egészségügyi Minisztérium Costellónak küldött dokumentumait, amelyekben az egészségügyi tisztviselők szerint az általa hatályon kívül helyezendő törvény a māorik számára az általános népességhez képest ötször nagyobb egészségügyi nyereséget eredményezett volna.
A dokumentumok szerint a Pae Ora Act (egészséges jövőről szóló törvény) értelmében a kormány az egészségügyi ágazat elvei szerint kell eljárjon, amelyek közé tartozik a māorik egészségi állapotának javítása. A Szerződés második cikke garantálja „a taonga aktív védelmét, beleértve a jólétet is” – mondták Costellónak az egészségügyi tisztviselők.
„A dohányzásmentességhez való jog a waitangi szerződésben van rögzítve. Az olyan intézkedések visszavonása, amelyeket az egyenlőtlenségek megszüntetésére, valamint az egészség és a jólét javítására terveztek, hogy támogassák az embereket a leszokásban és abban, hogy soha ne kezdjenek el dohányozni, valószínűleg a waitangi szerződés megsértésének tekinthető”
– áll a Costellónak adott tanácsban. A december elején küldött figyelmeztetés előrelátónak bizonyult, mivel a māori egészségügyi szakértők és szószólók egy csoportja január végén kérelmet nyújtott be a Waitangi Tanácshoz, amelyben a kormánynak a törvény hatályon kívül helyezésére irányuló terveivel kapcsolatos panaszuk sürgős tárgyalását kérték. (Más kérdés, hogy a kormány nem köteles a tanács ajánlásait megvalósítani – a szerk.)
Az egészségügyi tisztviselők arra is figyelmeztették az államtitkárt hogy a dohányzásellenes törvény hatályon kívül helyezése komoly károkat okozhat Új-Zéland hírnevének. Jelezték, a dohányzásellenes törvényben követett stratégia a Tobacco Control című folyóiratban közzétett, szakértői értékeléssel ellátott tanulmányban 25 másik nemzetközi modell közül a legmagasabb helyre került.
„A füstmentességi törvények hatályon kívül helyezése jelentős reputációs kockázatot jelent, és az egészségügyi ágazaton belül nagyon erős a jogszabály támogatása. Sok ország Új-Zélandra mint a dohányzás visszaszorítása terén vezető példára tekintett”
– jelezték az egészségügyi tisztviselők Costellónak. A tisztviselők megemlítették, hogy az Egyesült Királyság hamarosan bevezet egy olyan korosztályos dohányvásárlási tilalomról szóló törvényt, amely az új-zélandi modellt követi (részben – a szerk.).
A témakör sok helyütt bekerült már a közbeszédbe
Lázár János akkori nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztos a 2018-as Tobacco Hungaryn beszélt arról, hogy megtiltaná a 2020 után születetteknek a dohánytermékek vásárlását. A kormány sajtóértesülések szerint azt kívánja elérni, hogy 2030-2035-re a magyar felnőtt lakosságnak csupán öt százaléka legyen dohányos. Konkrét lépéseket azonban egyelőre nem tettek a korosztályos dohányvásárlási tilalom bevezetése felé.
Az új-zélandi tervezett korosztályos dohányvásárlási tilalom számos más országot is megihletett. Hasonló lépések bevezetését tervezi például Malajzia, Szingapúr, Hong Kong, Kalifornia, az Egyesült Királyság, és Norvégia. Dánia is kacérkodott az ötlettel, de végül kiderült, uniós jogba ütközne egy ilyen intézkedés-csomag.
Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

