Akár 30 százalékkal is emelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát a snüssz fogyasztása – írja a Daily Mail.
A snüssz egy nedves, porított dohányt tartalmazó tasak, amelyet általában a szájban, az ajak és az íny között kell tartani, így juttat nikotint a véráramba. Az egészségügyi hatásokat vizsgáló legutóbbi tanulmányban svédországi – ahonnan a snüssz származik, és a termék a legnépszerűbb – kutatók nyolc éven keresztül közel 37 000 embert figyeltek meg az országban. Ebből kétezren rendszeres snüsszfogyasztók voltak.
Az inzulin segíti a vércukor bejutását a sejtekbe, de a nikotin megváltoztatja ezeket, így azok nem reagálnak az anyagra, ami növeli a vércukorszintet. Idővel ez ahhoz vezethet, hogy a szervezet képtelenné válik szabályozni a vércukorszintet, amely 2-es típusú cukorbetegséget vált ki.

A 2-es típusú cukorbetegség általában életmódbeli tényezőkhöz kapcsolódik, mint például az elhízás, a helytelen táplálkozás és a rendszeres testmozgás hiánya. Az 1-es típusú cukorbetegség viszont genetikai eredetű, és általában már korai életszakaszban jelentkezik a pácienseknél.
A hétfőn közzétett tanulmányban az Uppsala Egyetem tudósai 3700 56 és 95 év közötti ember adatait elemezték, akiket 2009 és 2017 között követtek nyomon. Összesen 2036 résztvevő mondta azt, hogy jelenleg is használ snüsszt. A vizsgálati időszak alatt 2264 esetben diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget.
A kutatók mindezek arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenlegi és korábbi snüsszfogyasztás összefügghet a 2-es típusú cukorbetegség megnövekedett kockázatával a középkorú és idősebb egyéneknél.
A snüsszről már ismert, hogy a használóját a szájban, a nyelőcsőben és a hasnyálmirigyben kialakuló rákos megbetegedés megnövekedett kockázatának teszi ki. Egyéb egészségügyi hatások közé tartoznak az ínybetegségek, a fogszuvasodás és a fogvesztés.
