Július elején megindult a dohánylevelek betakarításának szezonja, az úgynevezett „törés”. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatósága – a bűnügyi szakterülettel karöltve – kiemelt figyelmet fordít a feketekereskedelem megakadályozására – közölte honlapján a NAV.

Az alapos kontroll az ország egész területét érinti, legyen az közúti szállítás, telephely ellenőrzés vagy a termőterület folyamatos monitorozása. A NAV fokozott figyelmet fordít Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar területére, hiszen az ország dohánytermelő-területének több mint 80%-a itt található. Itt a NAV szerint több száz termelőre és több ezer hektárnyi termőterületre kell egyszerre koncentrálni.

„Az egyenruhások legfőbb küldetése: megvédeni a legális dohánytermelőket, visszaszorítani az illegális dohányipari jogsértéseket, és megakadályozni a dohánylevelek feketepiacra jutását”
– fogalmazott a hatóság közleménye. A NAV – egészen a dohánybetakarítás végéig – folyamatosan biztosítja a pénzügyőri jelenlétet; az ellenőrzéseket civil autók, drónok és terepszínű öltözet is segítik.

„Felhívjuk a figyelmet, hogy dohánytermék csak a NAV által nyilvántartásba vett regisztrációra kötelezettek között értékesíthető és adható közvetlenül. Dohánylevél »napszámos« munkavégzés ellenértékeként sem adható át az idényjellegű munkát végző munkavállalóknak”
– zárta közleményét a NAV.
