2019-ben az Európai Unió 15 év feletti lakosságának 18,4 százaléka volt aktív dohányos – írja az Eurostat kutatása alapján a Statista.com.
Legmagasabb arányban Bulgáriában gyújtottak rá az emberek, ahol a válaszadók 28,7 százaléka állította, hogy minden nap dohányzik. A második és harmadik helyen Görögország (23,6 százalék), illetve Litvánia (22,1 százalék) álltak.
A megvizsgált országok közül mindösszesen négyben emelkedett a dohányzók aránya a korábbi, 2014-es adathoz képest. Ezek Németország, ahol 6,9 százalékponttal a legmagasabb volt a növekedés, valamint Bulgária, Írország és Málta. Magyarországon volt ugyanakkor a legnagyobb, 6,5 százalékpontos csökkenés a vizsgált időszakban.
Az Európai Unió 2040-re öt százalékra szeretné visszaszorítani a dohányzást tagállamaiban. Kérdéses, hogy a pandémia összességében milyen hatással lehet erre a törekvésre.
Ahogyan arról korábban mi is írtunk, az Eurobarometer szerint a 2020-as évben tíz országban növekedett a dohányosok aránya a korábbi, 2017-es adatokhoz képest, feltételezhetően éppen a vírushelyzet okozta frusztráció, illetve unalom következtében. E kutatás szerint éppen Magyarországon volt a legnagyobb, 13 százalékpontos a növekedés.

