Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Korlátozná az e-cigit Lukasenko, de még nem biztos, hogyan

A teljes tilalom egyelőre nincs terítéken a feketepiac erősödésének veszélye miatt.

Fehéroroszország új jogszabályon dolgozik, amely szigorítaná az e-cigaretták és kapcsolódó terméke – köztük a töltőfolyadékok – forgalmazásának engedélyezési feltételeit. A tervezetről a héten tárgyalt Alekszandr Lukasenko elnök a Minisztertanács vezetésével, miután egészségügyi szakemberek aggodalmukat fejezték ki az e-cigaretták növekvő népszerűsége miatt, különösen a fiatalok, diákok és iskolások körében – írja a Nicotine Insider.

Lukasenko ugyanakkor óvatosságra intett a túlzottan szigorú lépésekkel kapcsolatban, amelyek szerinte az illegális kereskedelem erősödéséhez vezethetnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy Fehéroroszországnak nincs határellenőrzése Oroszországgal, ami megkönnyítheti a tiltott termékek behozatalát.

Képünk illusztráció (Fotó: CDC / Unsplash)

„Nem egyfajta földalatti kereskedelmet hozunk-e létre?”

– vetette fel az elnök, hangsúlyozva, hogy a kereslet fennmaradása esetén a termékek könnyen beszerezhetők lennének a szomszédos országból.

Az elnök elismerte, hogy az e-cigaretta egészségügyi kockázatainak megítélése még nem egyértelmű számára, ezért szakértői véleményekre vár a döntés meghozatala előtt. Miközben megerősítette elvi ellenzését a dohányzás és az alkoholfogyasztás ellen, a kiegyensúlyozott szabályozás szükségességét hangsúlyozta. A jelenlegi tervek szerint az új jogszabály szigorítaná a forgalmazási engedélyeket, de egyelőre nem vezetne be teljes tilalmat, mivel a hatóságok a közegészségügyi szempontokat az érvényesítés gyakorlati korlátaival és a határon átnyúló piaci kockázatokkal együtt mérlegelik.