Amerikai tudósok új tanulmánya megmagyarázta, miért csökkentheti a szívbetegségek kockázatát a mérsékelt alkoholfogyasztás – írja a The Drinks Business.
A kutatók, akik eredményeiket a Journal of the American College of Cardiology című folyóiratban tették közzé, felfedezték, hogy a mérsékelt mennyiségű alkohol a stresszjelzés hosszú távú csökkenésével jár együtt az agyban. Ennek eredményeképpen úgy tűnik, hogy az agyi stresszre gyakorolt pozitív hatás magyarázza a szív- és érrendszeri megbetegedések csökkenését a könnyű vagy mérsékelt alkoholfogyasztók körében.

Már korábbi tanulmányok is azt sugallták, hogy napi egy-két ital összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával, de nem volt ismert, hogy az alkohol milyen konkrét előnyökkel jár.
A több mint 50 000 ember bevonásával készült kutatás most is arra a következtetésre jutott, hogy a könnyű vagy mérsékelt alkoholfogyasztók esetében „jelentősen csökkent” a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, még akkor is, ha más tényezőket, például genetikai, életmódbeli és társadalmi-gazdasági tényezőket is figyelembe vettek.
Ezután egy 754 személyből álló alcsoportot vizsgáltak meg, akiknél korábban agyi képalkotó vizsgálatot végeztek, hogy megállapítsák a könnyű és mérsékelt alkoholfogyasztás hatását. A vizsgálat megállapította, hogy a stresszreakciókkal kapcsolatos agyi terület csökkent stresszjelzést mutatott ki.
A vizsgálat azonban azt is kimutatta, hogy bármilyen elfogyasztott alkohol növelte a rák kockázatát, nagyobb mennyiségnél (heti 14 italnál több) pedig a szívroham kockázata is nőtt, miközben az agyi aktivitás csökkent.
