A szlovén Szabadság Mozgalom és a Baloldali Párt múlt héten törvényjavaslatot terjesztett elő a kannabisz korlátozott személyes használatának legalizálásáról, miután a közelmúltban tartott népszavazáson a közvélemény támogatta a javaslatot – írja a Tobacco Journal International.
A jogszabálytervezet szerint a felnőttek legfeljebb négy kannabisznövényt termeszthetnek otthon, és legfeljebb 150 gramm szárított virágot tarthatnának, a nyilvános birtoklás pedig hét grammra korlátozódna. A háztartások legfeljebb 300 grammot és lakásonként hat növényt tárolhatnának. A törvényjavaslat emellett szigorú közúti THC-tesztet vezetne be a járművezetők számára, 300-tól 1200 euróig (120 ezertől 480 ezer forintig) terjedő bírságokkal és a THC-szint alapján akár 18 büntetőponttal.

A kiskorúak védelme érdekében a javaslat megtiltaná a kannabiszfogyasztást az iskolák közelében, ahogy a munkahelyi rutinellenőrzések során sem lehetne majd THC-teszteket végezni a jövőben a munkavállalókon. A viszonteladás továbbra is illegális maradna.
Sara Žibrat és Nataša Sukič képviselők hangsúlyozták, hogy a törvényjavaslat célja a kannabisz biztonságos szabályozása, a használat destigmatizálása és a feketepiaci kockázatok csökkentése. A szociáldemokraták még nem nyilvánítottak véleményt, a parlamenti vita előtt még folynak a koalíciós tárgyalások.
