Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kalifornia lehet az USA első állama, mely betiltja az eldobható e-cigit

A döntés hátterében elsősorban környezetvédelmi okok húzódnak.

A kaliforniai törvényhozók törvényjavaslatot terjesztettek elő, amelynek célja az eldobható e-cigaretták értékesítésének betiltása a műanyagszennyezés csökkentése érdekében – írja az AP News.

Elfogadása esetén a törvényjavaslat 2026. január 1-jétől betiltaná az eldobható e-cigaretta értékesítését vagy forgalmazását, és a jogsértésekért pedig akár 2000 dollárig (kb. 800 ezer forintig) terjedő bírságot szabna ki. Jacqui Irwin képviselő, a törvényjavaslat szerzője környezetvédelmi aggályokra hivatkozott, különösen a talajba és a vízfolyásokba szivárgó akkumulátorsav okozta lehetséges károkra.

Képünk illusztráció (Fotó: atlascompany / Freepik)

Az ellenzők, köztük a Kaliforniai Élelmiszerboltok Szövetsége és a Szomszédsági Piacok Szövetsége azzal érvelnek, hogy a tilalom a feketekereskedelem erősödéséhez vezethet, és megterhelheti a kisvállalkozásokat.

Ez a törvényjavaslat korábbi kapcsolódó intézkedéseket követ, például az ízesített dohánytermékek betiltását és az e-cigarettákra kivetett adók bevezetését a közegészségügyi aggályok kezelése érdekében. Bár más országokban már léptettek életbe hasonló tilalmakat, Kalifornia az első amerikai állam lenne, amely ilyen szabályt vezet be.