Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Jelentősen visszaesett az eldobható e-cigit használók aránya a briteknél a tiltás óta

A felnőttek és a fiatalok körében is visszaszorult.

Jelentősen visszaesett az eldobható e-cigaretták használata az Egyesült Királyságban az egyszer használatos készülékek betiltását követő első évben – derül ki az Action on Smoking and Health (ASH) friss felméréséből, melyről a Tobacco Journal International számolt be.

A környezetvédelmi és ifjúságvédelmi célokat szolgáló tilalom 2025. június 1-jén lépett hatályba.

A 11-17 éves e-cigiző fiatalok körében az eldobható készülékeket elsődlegesen használók aránya 42 százalékról 13 százalékra csökkent egy év alatt, míg 2023-ban még 69 százalék volt. A felnőttek körében hasonló tendencia figyelhető meg: az arány 24 százalékról 8 százalékra esett vissza.

Képünk illusztráció (Fotó: atlascompany / Freepik)

A kutatás szerint a felhasználók többsége újratölthető vagy többször használható eszközökre váltott. Ugyanakkor a felnőttek 18 százaléka továbbra is ritkán vagy egyáltalán nem használja újra készülékeit.

Az ASH szerint a szabályozás eredményes, de további intézkedésekre van szükség a gyermekeket célzó marketing és termékjellemzők visszaszorítása érdekében. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy csak a kutatás tesz egyértelmű egyenlőségjelet a tiltás és a fogyasztás csökkenése közé, az egyelőre közvetlenül nem bizonyított.