A tilalom az e-cigarettákra, a hevített dohánytermékekre, illetve a gyógynövényes cigarettákra és tartozékaikra vonatkozik. Ezen felül tilos az aktív párologtatóeszközök használata is a dohányzásmentes területeken. A szabálysértők 1500 HKD (nagyjából 70 ezer forint) bírságot kockáztatnak – számol be Tobacco Reporter az ABS-CBN alapján.
A rendelet tiltja továbbá az új dohánytermékek reklámozását, gyártását és kereskedelmi célú birtoklását. A törvény megsértéséért elítélteket 50 000 HKD (nagyjából 2 millió 300 ezer forint) pénzbírsággal és hat hónap börtönbüntetéssel sújtják.
A hírek szerint a tilalom miatt már több e-cigaretta üzlet is bezárt. A tilalom hatályba lépése előtt az eladások drámaian megnőttek, mivel a felhasználók felhalmozták a termékeket, mielőtt már nem tudták volna legálisan megvásárolni azokat.
A Heated Tobacco Concern Group HK szerint a tilalom ösztönözheti a hagyományos cigaretták fogyasztását; a tavaly megkérdezett több mint 800 e-cigaretta fogyasztó mintegy 90 százaléka úgy nyilatkozott, hogy az e-cigaretta betiltása után hagyományos cigarettát használna. A maradék 10 százalék jelezte, hogy alternatív termékeket vásárolna a feketepiacon.
Az érdekvédelmi szervezet összehívója, Joe Lo Kai-lut szerint az új jogszabály közegészégügyi problémákat okozhat:
„Az új politika miatt a felhasználóknak nem maradt más választásuk, mint a hagyományos cigaretták fogyasztása. Ez rossz hatással van a közegészségügyre. Remélem, hogy a kormány felülvizsgálja a politikát, megvizsgálva más országok szabályozását.”
A hongkongi vámhatóság pénteken 11 embert tartóztatott le e-cigaretta készülékek és hevített dohánytermékek csempészetének vádjával, és 15 millió HKD (nagyjából 700 millió forint) értékű e-cigarettát és hevített dohányterméket foglalt le.
Tekintettel arra, hogy Hongkong közel van Sencsenhez – a világ legnagyobb e-cigaretta készülékgyártó központjához –, a hatóságoknak várhatóan nem lesz könnyű dolguk a tilalom betartatásával.
