Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ha egy dohányos füstmentes alternatívára vált, 4 hét alatt jobb lehet az állóképessége

Az összefüggést a hevített dohánytermékre és e-cigire váltásnál is megfigyelték.

Egy, a Scientific Reports szaklapban 2025. május 31-én megjelent tanulmány szerint azok a dohányosok, akik elektronikus cigarettára vagy hevített dohánytermékekre (HTP) váltanak, már négy héttel a cigarettáról való leszokás után jelentős javulást érhetnek el az aerob állóképességben, ami olyan mozgásformákhoz szükséges, mint a futás, kerékpározás vagy úszás – írja a Tobacco Reporter.

Az olaszországi Catania Egyetem ártalomcsökkentést felgyorsító kiválósági központjának (CoEHAR) kutatói által vezetett tanulmány az első olyan prospektív bizonyítékot szolgáltatja, amely szerint a hagyományos cigaretták füstmentes alternatívákkal való helyettesítése mérhetően javíthatja a kardiorespiratorikus teljesítményt. Ez a szív- és légzőrendszernek azon képessége, hogy tartós fizikai aktivitás során oxigént szállítson a vázizomzatba.

Képünk illusztráció (Fotó: Fitsum Admasu / Unsplash)

A CEASEFIRE vizsgálat másodlagos elemzése a Chester Step Testet használta a VO₂max, az aerob fittség arany standard mérőszámának változásainak nyomon követésére. Azok a dohányosok, akik vagy teljesen leszoktak a dohányzásról, vagy jelentősen csökkentették cigarettafogyasztásukat, gyors és klinikailag jelentős VO₂max-növekedést mutattak. Ezek a javulások az e-cigit és a HTP-ket használóknál egyaránt megfigyelhetőek voltak, kiemelve a füstmentes termékekben mint olyan ártalomcsökkentő eszközökben rejlő potenciált, amelyek a fizikai teljesítményt is helyreállítják.

Az eredmények a leszokásra buzdító kampányok jövőjére is kihatással lehetnek a tanulmány egyik szerzője szerint.

A fiatal dohányosok számára a jobb szív- és érrendszeri egészség vagy a csökkentett rákkockázat távoli aggodalomnak tűnhet. De a jobb fittség, a gyorsabb regenerálódás és a fokozott sportteljesítmény ígérete közvetlenül az életmódjukhoz és törekvéseikhez kapcsolódik. Ez meggyőzőbb érv lehet a leszokás mellett, mint a hagyományos, kockázatalapú üzenetek”

– mondta Riccardo Polosa, a Cataniai Egyetem professzora és a tanulmány társszerzője.