Egy kutatás szerint a cigaretta árának emelkedése egyre több embert, Angliában minden negyedik felnőttet ösztönöz arra, hogy leszokjon a dohányzásról – írja a BBC.
A közel 6000 ember megkérdezésével készült felmérés szerint a leszokás legfőbb oka továbbra is az egészségi állapot volt. A University College London tanulmánya szerint azonban a dohányzásról való leszokással megtakarítható pénz kiemelése még több leszokási kísérletre ösztönözhet.
Egy húszas doboz átlagára Angliában jelenleg több mint 14 font (kb. 6400 forint), ami 2026-ra 16 fontra (kb. 7300 forintra) emelkedik.
A cigaretta az első számú megelőzhető halálozási és megbetegedési ok az Egyesült Királyságban.

A tanulmány, amely 2018 és 2023 között minden évben megkérdezte a dohányosokat, arra a következtetésre jutott, hogy a Covid-járvány kezdete óta folyamatosan nőtt a leszokni próbálók aránya, és ez másokat is motiválhatott.
A legfrissebb adatok szerint Angliában a felnőttek 12,7%-a dohányzik, szemben a 2011-es közel 20%-kal.
Amikor megkérdezték az embereket, hogy miért próbáltak leszokni, a válaszadók fele azt mondta, hogy azért, mert aggódik az egészségére gyakorolt (jelenlegi és jövőbeli) hatások miatt, egynegyedük pedig a cigaretta ára miatt (a világjárvány előtti egyötöddel szemben).
A kutatók szerint a világjárvány valószínűleg növelte a dohányosok tudatosságát az egészségügyi veszélyekkel kapcsolatban, ami 2020-ban és 2021-ben az egészségügyi motivációjú leszokási kísérletek növekedéséhez vezetett. A Covid azonban sokak számára munkahelyük és ezáltal jövedelmük elvesztését is eredményezte, amit azóta súlyosbított a megélhetési válság.
