Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy új kutatás szerint 22 évre kellene emelni a dohányzás korhatárát

A tanulmány szerint nehezebben tudnak leszokni, akik 20 éves koruk előtt kezdenek dohányozni.

Egy új tanulmány szerint azok, akik 20 éves koruk előtt kezdenek el dohányozni, nehezebben tudnak leszokni, így a kutatók azt sürgetik, hogy a kormányok emeljék 22 évre a dohányzás alsó korhatárát – írja a Tobacco Reporter.

A tudósok a nikotinfüggőség és a sikeres leszokás közötti összefüggéseket elemezték aszerint, hogy a résztvevők milyen életkorban kezdtek el dohányozni. Eredményeiket az Európai Kardiológiai Társaság kongresszusán mutatták be, amelyet augusztus 25. és 28. között tartottak Amszterdamban.

A vizsgálatban 1382 dohányos vett részt, akiknek 30 százaléka nő volt. A korán kezdők magasabb napi cigarettaszámról (25) számoltak be, mint a későn kezdők, akik 22 cigarettát szívtak naponta. A korán kezdőknél magasabb volt a légúti szén-monoxid-szint a későn kezdőkhöz képest és magasabb pontszámot értek el a nikotinfüggőséget vizsgáló Fagerstroem-teszten is.

Képünk illusztráció (Fotó: Jonathan Kemper / Unsplash)

A klinikai látogatáskor betöltött életkor és a dohányzásról való leszokást segítő eszközök figyelembevétele után azt is megállapították, hogy a korán kezdők 30 százalékkal kisebb valószínűséggel szoktak le sikeresen a dohányzásról, mint a későn kezdők.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a dohányzás korai elkezdése nagyobb nikotinfüggőséggel jár, még fiatal felnőttkorban is. A tanulmány azt jelzi, hogy a dohányvásárlás törvényes korhatárának 22 évre, vagy annál is magasabbra emelése a nikotinfüggők és a káros egészségügyi következmények kockázatának kitett emberek számának csökkenéséhez vezethetne”

– mondta a tanulmány szerzője, Koji Hasegawa, a japán Kyoto Medical Center Nemzeti Kórházi Szervezet munkatársa.