Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
E-cigaretta: a végleges tiltást választotta Új-Zéland

A környezet- és közegészségvédelem adja a gerincét az új szabályozásnak.

Új-Zélandon 2025. június 17-től hatályba lépett az eldobhatónak is nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták teljes körű betiltása, a kormány szigorúbb szabályozással igyekszik visszaszorítani a fiatalkorúak e-cigarettázási szokásait és csökkenteni a környezeti terhelést – számolt be a The Spinoff.

Az új szabályozás értelmében tilos eldobható elektromos cigarettákat árusítani vagy forgalmazni az országban. Emellett az eszközök reklámozása, kirakati megjelenítése, hűségprogramjai és promóciói is tiltólistára kerültek.

Casey Costello, az egészségügyi tárca államtitkára úgy fogalmazott:

„megszabadulunk azoktól az e-cigarettáktól, amelyek a legvonzóbbak a fiatalok számára, ami közegészségügyi szempontból hatalmas előrelépés”.

Ugyanakkor a közegészségügyi szakértők óvatos optimizmussal üdvözölték a lépést. A Public Health Communication Centre szerint a szabályozás a dohányzás visszaszorítását célzó korábbi intézkedésekhez hasonlóan működhet: ha a fiatalok kevesebbet találkoznak eldobható dohánytermékekkel, kevésbé lesznek hajlamosak azok használatára. Dr. Jude Ball, a közegészségügyi tanulmány társszerzője figyelmeztetett, hogy

„ha az állam nem biztosítja a megfelelő végrehajtást, a törvény üres ígéret marad”.

A tiltás környezetvédelmi szempontból is jelentős lépés. Egy ENSZ-jelentés szerint évente közel 844 millió eldobható e-cigi kerül a szemétbe világszerte, amelyek gyakran tartalmaznak mérgező anyagokat és veszélyes akkumulátorokat. Új-Zéland sem kivétel, elsősorban a tengerpartokon és a városi területeken gyűlik össze egyre több ilyen hulladék.

Bár a szigorítások jelentősek, a szabályozás még így is megengedőbb, mint Ausztráliában, ahol az e-cigaretta kizárólag gyógyszertárban kapható, recepthez kötötten. Érdekesség, hogy egy új kutatás szerint a lazább új-zélandi szabályozás gyorsabb dohányzáscsökkenést eredményezett: 2016 és 2023 között a napi dohányzók aránya évi 10%-kal csökkent, míg Ausztráliában ennek csak a fele volt mérhető.

Nyitókép forrása: Freepik/katemangostar