Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Döntött a bíróság: marad a holland ízesítési tilalom

A döntés több dohányipari szereplő tiltakozásának nyomán született.

Az ízesített párologtatók hollandiai tilalma jogszerű – döntött egy hágai bíróság, azzal érvelve, hogy az e-cigaretták káros hatása és az édes ízek fiatalokat vonzó hatása kellően bizonyított – írja a The NL Times alapján a Tobacco Reporter.

Az ítéletet a BAT és a Nicoventures által benyújtott jogi kihívásra válaszul hozták meg.

A kormány 2020-ban betiltott minden, a dohánytól eltérő e-cigi ízesítést, arra hivatkozva, hogy nemcsak a fiatalok fogékonyak az ilyen ízekre, hanem arra is, hogy az édes ízű e-cigaretták arra ösztönzik az embereket, hogy áttérjenek a hagyományos cigarettára.

A bíróság szerint az esetleges átjáróhatást nem kell tudományosan bizonyítani ahhoz, hogy a tilalmat igazolni lehessen. A párologtatás káros hatása és az édes ízek fiatalok számára való vonzereje elegendő az intézkedés indoklásához – jegyezték meg a bírák.

Képünk illusztráció (Fotó: Elsa Olofsson / Unsplash)

Fellebbezésükben a BAT és a Nicoventures azzal érvelt, hogy az intézkedés megzavarja az Európai Unión belüli szabad áruforgalmat. Azt is mondták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a tilalom a közegészségügy javát szolgálná, és arra figyelmeztettek, hogy az intézkedés elriasztaná a dohányosokat attól, hogy az e-cigaretta segítségével próbáljanak leszokni a cigarettáról.

A bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy az államnak „politikai mérlegelési jogköre van arra, hogy a fiatalok és a jövő füstmentes generációjának érdekeit nagyobb súllyal vegye figyelembe a közegészségügy összefüggésében”.

És bár a bíróság elismerte, hogy a tilalom sérti az áruk szabad mozgását, megjegyezte, hogy ez a közegészségügy védelme érdekében megengedett, ha „megfelelő, szükséges és arányos”.