A svájci szenátus egy sikeres népi kezdeményezés nyomán a dohányreklámok országos tilalmának bevezetéséről tárgyal – írja a Swissinfo.ch.
Ragaszkodnak azonban a kivételekhez, például ahhoz, hogy a reklámozást olyan nyilvánosan hozzáférhető helyeken engedélyezzék, amelyek nem láthatók a kiskorúak számára, és hogy a mobil árusítóhelyek számára továbbra is fenntartják a kivételeket. A képviselőház korábban elutasította a törvényjavaslatot, alkotmányellenesnek tartva a tervezett kivételeket, és szigorúbb szabályokat követelve.

A törvényjavaslat célja, hogy a dohánytermékek és az e-cigaretták reklámja ne jusson el többé a gyermekekhez és a fiatalokhoz, ahogyan azt az alkotmány előírja. A szenátus döntése a kivételek fenntartásáról vitákat váltott ki, a baloldal alkotmányellenesnek tartja és szigorúbb szabályokat követel a gyermekek védelme érdekében, míg a Svájci Néppárt szerint a kivételekre szükség van.
A képviselőház most újra fogja tárgyalni a törvényjavaslatot.
Korábban több lépcsőben szigorítottak a dohányzással kapcsolatos szabályokon, augusztus végén arról számolhattunk be, hogy október elsejétől szigorodnak a reklámozási szabályok. Például plakátokon, tömegközlekedési eszközökön, mozikban, nyilvánosan hozzáférhető épületekben (pl. vasútállomásokon és repülőtereken), valamint sportpályákon dohánytermékeket hirdetni. A dohánycégek nem szponzorálhatnak majd nemzetközi jellegű vagy kiskorú közönségnek szóló rendezvényeket, illetve új egészségvédelmi figyelmeztetések is megjelennek majd a dohánytermékek csomagolásán. Emellett október 1-től tilos az egész országban 18 éven aluliaknak dohányterméket eladni, s ahol már van dohányzási tilalom, az innentől a hevített termékekre és az elektronikus cigarettákra is vonatkozik majd.
