Tavaly augusztusban indította el „Tiszta utca, gondos trafik” nevű akcióját a II. kerületi önkormányzat, melynek célja a vendéglátóhelyekkel és a dohányboltokkal való együttműködés volt a szemetelés visszaszorítása érdekében.
Ezt a törekvést erősíti most a Csikkmentes II. kerület elnevezésű program, melyet az önkormányzat a Füstmentes.hu együttműködésével valósít meg – olvasható az önkormányzat honlapján. A program keretében szemléletformáló csikkgyűjtő edényeket helyeznek ki a kerület köztereire.
„Azon felnőtt dohányzók esetében, akik valamilyen okból nem szoknak le, az ártalomcsökkentő megoldások célja az életminőség javítása mellett a környezet védelme. Tapasztalataink szerint ez csak összefogással, valamennyi érintett szereplő bevonásával lehet igazán hatékony, ezért örülünk különösen a II. kerületi önkormányzat és a Füstmentes.hu partnerségének”
– hangsúlyozta Hajdu Márton, a Füstmentes.hu szóvivője.

„A II. kerület autentikus helyszín a modellprogramhoz: az önkormányzat saját maga dolgozta ki és indította útjára a Csikkmentes II. kerület elnevezésű projektet, hogy felhívja a lakosság figyelmét a környezeti ártalmak csökkentésének fontosságára, az eldobott cigarettacsikkek által okozott környezeti károkra és a hulladékelhagyás csökkentését szolgáló fogyasztói magatartásra. A mostani együttműködés így a már meglévő alapokon épülhet tovább, és lehetővé teszi a kezdeményezésünk kiszélesítését”
– fogalmazott Kovács Márton, a II. kerület alpolgármestere.
A gyűjtőedények felületét a szervezők a kezdeményezés üzeneteinek kommunikálására, illetve felhangosítására is felhasználják: olyan kérdések, illetve információk jelennek majd meg az edények oldalain, amelyek a gondolatébresztő, az egyéni – akár kis léptékben történő – felelős hozzáállást segítő tartalmaikkal maguk is hozzájárulhatnak az akció sikerességéhez.
Nyáron a VIII. kerület is hasonló programmal jelentkezett. A józsefvárosi önkormányzat csikkgyűjtő oszlopokat helyezett ki annak érdekében, hogy visszaszorítsa a szemetelést.
