Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Betilthatja a kiskorúak számára az e-cigit Románia

Ezen felül a 18 éven aluliak számára történő értékesítés is tiltott lesz, ha átmegy a törvényjavaslat.

Betiltaná az e-cigi használatát a 18 éven aluliak számára Románia – írja a Maszol.

A beterjesztett törvényjavaslat ezen felül 15 ezer lejes (több mint 1 millió forintos) bírságot helyez kilátásba azon létesítmények számára, akik 18 éven aluliak számára értékesítenek e-cigarettát.

„Normálisnak tűnik számomra, hogy ezeket a termékeket, amelyek mind károsak a kiskorúakra nézve, egyformán kell kezelni, nem téve különbséget a normál cigaretta és az elektronikus cigaretta vagy a gőzt használó cigaretta között. Másrészt a javaslatban kértem a bírságok emelését azon gazdasági szereplőkre, akik megsértik ezeket a rendelkezéseket, valamint egy kiegészítő intézkedést, amelyben a jogilag megsértett szabály megismétlődik és megállapításra kerül, az adott gazdasági szereplőre alkalmazott jogsértés révén a tevékenység felfüggesztését”

– mondta Cristian Ţâgârlaş képviselő.

Képünk illusztráció (Fotó: jannoon028 / Freepik)

A kezdeményezők célja a romániai fiatalok ne juthassanak cigarettához, elektronikus cigarettához vagy más hasonló funkciójú eszközökhöz.

Románia nemrég az energiaitalokat is betiltotta a kiskorúak számára hasonló indoklással. Az előterjesztők indoklása szerint az utóbbi évtizedben rohamosan emelkedett az energiaital-fogyasztás a fiatalok és kiskorúak körében. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) egy 2013-ból származó felmérése szerint ez európai felnőttek 30, a kamaszok 68, és a 10 év alatti gyermekek 18 százaléka fogyasztott energiaitalokat, a román közegészségügyi intézet figyelmeztetése szerint pedig a hazai piacon alkoholt is tartalmazó energiaitalok is megjelentek, amelyeknek a címkéi nem figyelmeztetnek a központi idegrendszerre gyakorolt káros hatásokra.