Az ausztrál egészségügyi minisztérium elemzése szerint Ausztrália világelső, e-cigire vonatkozó szigorítása még több embert késztethet arra, hogy visszatérjenek a dohányzáshoz, vagy a feketepiacról származó e-cigit használjanak – írja a Daily Mail.
Egy január 1-jétől bevezetett új jogszabály megtiltja az e-cigi árusítását a szaküzletekben és a kisboltokban. Mostantól az ausztráloknak receptet kell kérniük a háziorvosuktól ahhoz, hogy gyógyszertárban vásárolhassanak nikotintartalmú e-cigit. Ez azonban a becslések szerint 450 000 ausztrál számára közel egymillió háziorvosi rendelést igényel, egy olyan időszakban, amikor az egészségügyi ágazat számos problémától szenved.

A jelentés arra is figyelmeztet, hogy hiány léphet fel magukból az orvosi célra szánt termékekből is a megnövekedett kereslet miatt.
„A nikotintartalmú e-cigaretta korlátozásával fennáll annak a veszélye, hogy a nikotinfüggő ausztrálok alternatív termékeket keresnek sóvárgásuk kielégítésére, például dohányt. El kell ismerni azokat a félelmeket is, hogy a további szabályozás a nikotinos e-cigaretta feketepiacának növekedéséhez is hozzájárulhat. Ez jogos kockázat, mivel a szigorúbb szabályozás gyakran növeli a feketepiaci értékesítést”
– áll az elemzésben.
Mark Butler egészségügyi miniszter a múlt héten figyelmeztette a még mindig illegális e-cigit árusító vállalkozásokat, hogy más módot kell találniuk a pénzkeresésre. Arról viszont nem beszélt, hogy pontosan hogyan tervezi megállítani a virágzó illegális kereskedelmet.
