Az Albanian Daily News szerint a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) titkársága azzal gyanúsítja a dohányipart, hogy fokozta erőfeszítéseit a nemzetközi dohányzás-ellenőrzési politika alakításába való beavatkozás érdekében a november 17-én Genfben kezdődő Részes Felek Konferenciája (COP11) előtt – írja a Tobacco Reporter.
Andrew Black, a WHO FCTC titkárságának megbízott vezetője elítélte azt, amit ő szándékos kísérletnek nevezett a globális egészségügyi intézkedések gyengítésére.

„A lobbizástól a küldöttségek nyílt manipulálásának kísérleteiig terjedő stratégiákkal a dohányipar taktikái komoly aggodalomra adnak okot […]. Ez nem csupán lobbizás; ez egy szándékos stratégia, amelynek célja a konszenzus meghiúsítása és a szerződés végrehajtását elősegítő intézkedések gyengítése. A dohányipar beavatkozása az egyezmény végrehajtásának egyik legnagyobb korlátja és akadálya. A titkárság határozottan sürgeti a feleket, a civil társadalmat és a dohányzás visszaszorítását támogató egyéb érdekelt feleket, hogy maradjanak éberek az iparág taktikáival és félrevezető információival szemben”
– fogalmazott Black. A COP11 ülésen a világ minden tájáról érkező képviselők gyűlnek össze, hogy megvitassák a nikotinfüggőség visszaszorítására, az emberi egészség védelmére és a dohányzáshoz kapcsolódó környezeti károkkal kapcsolatos új politikákat.
Amint arról korábban beszámoltunk, az FCTC a világ egyik legszűkebb, mégis legdrágább hivatalnoki apparátusát működteti. Az FCTC titkárságának 2026–2027-re tervezett költségvetése szerint a 20,1 millió dollárból 8,6 millió (2,8 milliárd forint) – vagyis 43 százalék – kizárólag a 17 fős személyzet fizetésére megy el. A titkárság vezetője közel 300 ezer dollárt (98,9 millió forint) keres évente.
