Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
A világörökség részévé vált a cseh komlótermesztés

A cseh sörkultúra egyelőre még vár az UNESCO elismerésére.

A világon elsőként kapott világörökségi státuszt az UNESCO-tól a cseh Žatec (németül Saaz) környékének komlótermesztése – írja a Beerporn.

A cseh kulturális miniszter szerint a komlótermesztés és feldolgozás évszázadok óta jelentős szerepet játszik a térség életében. A szaúd-arábiai Rijádban zajló világörökségi konferencián ez az UNESCO is elismeréssel díjazta.

A cseh világörökségi státusz iránti kérelem Trnovany és Steknik falvakat körülvevő festői tájat, valamint a Steknik-kastélyt ajánlotta a szervezet figyelmébe, Žatec történelmi városközpontjával és 19. századi ipari épületeivel kiegészülve.

Képünk illusztráció (Fotó: Jan Piatkowski / Unsplash)

A mintegy 19 000 lakosú Žatec az Eger folyó partján fekszik, Prágától nagyjából 70 kilométerre. A német ajkú lakosságot a második világháború után telepítették ki.

Az UNESCO döntése indoklásában kiemelte, hogy a tájra az évszázadok során hatalmas hatás gyakorolt a komlótermesztés, az Eger folyó melletti termékeny talajt ugyanis nagyon kedveli a növény, így a térség települései számos feldolgozóüzemet rejtenek.

A Cseh Sörszövetség korábban szintén indítványt nyújtott be az UNESCO részére, hogy a cseh sörkultúra is a világörökség részévé váljon. A kezdeményezést a Mezőgazdasági Minisztréium is támogatja, egyelőre viszont nem járt sikerrel.