A baloldali Sumar párt vezette spanyol egészségügyi minisztérium szigorú szabályozást javasolt az e-cigarettákra és a nikotintasakokra vonatkozóan, ami erős ellenállást váltott ki az EU-n belül – írja a The European Conservative.
A spanyol jogszabálytervezet betiltaná az összes e-cigaretta ízesítést a dohányon kívül az EU-ban, és olyan nikotinfogyasztási határértéket állapítana meg, amely gyakorlatilag betiltaná a nikotintasakokat is. Több tagállam szerint Spanyolország terve sérti az áruk szabad mozgásának elvét, amely az EU egységes piacának alapköve.

Hét tagállam – köztük Magyarország, Olaszország, Svédország és Görögország – valamint az Európai Bizottság is bírálta a javaslatot, mert aránytalan és potenciálisan károsnak tartják. A kritikusok szerint Spanyolország indoklása inkább ideológián alapul, mint tudományos bizonyítékokon, és arra figyelmeztetnek, hogy egyes rendelkezések, például az, hogy csak egy meghatározott uniós listán szereplő, nem biztonságos e-cigaretta-összetevőket tiltanak be, kiskapukat hagyhatnak a veszélyes anyagok számára. Olaszország és Görögország például határozottan kijelentette, hogy az intézkedések kereskedelmi akadályokat teremtenének és aláásnák az EU harmonizációs céljait.
Ezen kifogások ellenére Spanyolország nem mutatott hajlandóságot a törvényjavaslat módosítására, ami szokatlan álláspont, és fokozta a feszültséget Brüsszelben. Az Európai Bizottság most beavatkozhat, és felkérheti Spanyolországot a jogszabálytervezet szövegezésének felülvizsgálatára, vagy jogi lépéseket tehet.
A vita rávilágít a nemzeti egészségügyi politikák és az EU piaci szabadságjogai közötti egyensúly megteremtésének folyamatos küzdelmére, és Spanyolország kemény álláspontja előkészíti a terepet egy lehetséges luxemburgi bírósági csatának.
