Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
A Nyírségben számoltak fel illegális dohánygyártó-hálózatot

Közel 500 millió forintos költségvetés kiesést okozott a bűnbanda.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozói és a Bevetési Igazgatóság pénzügyőrei összehangolt akcióban számoltak fel egy nyírségi illegális dohányfeldolgozó- és cigarettakereskedelmi hálózatot. A szervezett bűnbanda közel 9 tonna feldolgozott dohányt juttatott a feketepiacra – ez a mennyiség nagyjából 10 millió szál cigaretta előállítására lett volna elegendő. A héttagú társaságból jelenleg öten rács mögött várják a bíróság döntését – írja a NAV sajtóközleményében.

A hálózat központjában egy testvérpár állt, akik adózatlan fogyasztási dohánnyal és cigarettával kereskedtek. A testvérek megfigyelése kulcsfontosságúnak bizonyult, és rajtuk keresztül sikerült beazonosítani a dohányszárítással és feldolgozással foglalkozó „vállalkozókat”, valamint a terjesztőket. A banda öt hónapon keresztül volt célkeresztben, ezalatt közel egy tucatnyi rajtaütés, bírói engedélyhez kötött lehallgatás és rejtett eszköz alkalmazása vezetett el a teljes hálózat felszámolásához.

A nyomozás feltárta, hogy a csoport 8,7 tonna dohányt állított elő és értékesített, 430 millió forintos kárt okozva a költségvetésnek. Emellett 23 ezer doboz cigarettát is forgalomba hoztak, mintegy 700 millió forint értékben.

Az akcióban mintegy 50 pénzügyőr vett részt, és hét személyt állítottak elő, közülük ötöt őrizetbe vettek és letartóztattak. A gyanúsítottakat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással és pénzmosással vádolják. Ha bűnösnek találják őket, akár tíz év börtönbüntetés is várhat rájuk.

Nyitókép forrása: Freepik