Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 2 perc
A montenegrói miniszterelnök dohánycsempészettel gyanúsít egy építőipari céget
Dritan Abazović leköszönő miniszterelnök megnevezett öt, a dohánycsempészetben érintett vezető csoportot, és arra figyelmeztetett, hogy egyikük ellen sem indult büntetőeljárás.

Montenegró leköszönő miniszterelnöke, Dritan Abazović csütörtökön megnevezett öt, a dohánycsempészetben érintett bandát, megjegyezve, hogy egyikük ellen sem indított büntetőeljárást a különleges államügyészség – írja a Balkan Insight.

Dritan Abazović leköszönő montenegrói miniszterelnök (Fotó: Dritan.me)

A Vijesti televíziónak adott interjújában Abazović azt is elmondta, hogy a dohánycsempészet központja Bar kikötője volt. „Öt fontos dohánycsempész csoport van. Az úgynevezett Nagy Csoport meghatározó alakjai Aco Mijajlović és Ranko Ubović, a Bemax építőipari cég tulajdonosa. Vannak még csoportok Mojkovac, Nikšić, Rožaje városokban és egy Bozajhoz [a Tuzi melletti határátkelőhöz] kapcsolódó csoport. Eddig egyetlenegyet sem vontak felelősségre” – mondta Abazovic.

Az operatív információk szerint a Bemax a legális üzlet mellett dohánytermékek, cigaretták csempészésével és más illegális tevékenységekkel is foglalkozik. A cigarettát külföldi hajókon keresztül szállítják a bari kikötő szabad zónájába, amelyek közül az egyiket a Rafaelo nevű hajóval azonosították”

– tette hozzá. Mielőtt augusztus 19-én megbuktatták volna kormányát, Abazović azzal gyanúsította meg a Bemax tulajdonosát, Ranko Ubovićot, hogy cigarettacsempészettel foglalkozik, és hogy finanszírozza a kabinetje elleni bizalmatlansági szavazás mögött álló politikai csoportok egy részét. A Bemax jogi képviselője, Zoran Piperović tagadta a vádakat.

Abazović a tévéinterjújában bemutatta a vámhivatal 2020-as jelentését, amely szerint mintegy 453 ezer doboz cigarettát csempésztek be az országba a COVID-19 korlátozások ellenére. A járvány miatt 2020-ban az akkori kormány egészségügyi intézkedéseket vezetett be, egyebek között kijárási tilalmat rendelt el, szigorította a határátkelők ellenőrzését és ideiglenesen betiltotta a helyközi közlekedést.

A bari kikötő 2017-ben (Fotó: Alex Alishevskikh / Wikimedia Commons)

Ezek a szállítmányok több százmillió eurót, ha nem milliárdokat értek. Ha a cigarettacsempészet ellen úgy akarunk küzdeni, hogy letartóztatjuk a vámosokat és a sofőröket, akkor nem fogunk sikerrel járni”

– tette hozzá a távozó miniszterelnök. Jugoszlávia 1990-es évekbeli összeomlása óta Bar a cigarettacsempészet ismert csomópontjává vált. A hivatalos adatok szerint a Barban raktárral rendelkező 26 cég közül 21 tárol a dohányt. A kormány 2022 júliusában a dohány- és cigarettacsempészet megelőzését célzó intézkedések részeként új lépéseket jelentett be a dohány tárolásának betiltására Barban.

Az elmúlt években több nagyszabású rendőrségi és vámügyi akció során Montenegró több száz tonna csempészett cigarettát és több mint két tonna kokaint foglalt le a bari kikötőben. 2019 májusában a Balkan Investigative Reporting Network nyomozása kimutatta, hogy Montenegró ismét egy globális dohánycsempész-család központjává vált, amely „szellemhajókkal”, fedőcégekkel és hamisított papírokkal hamisított cigaretták millióit juttatta be az EU-ba.