Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
A brit kormány PR-cikkekkel küzd a füstmentes generációért

Több brit lapban is megjelent a napokban egy-egy, a kormány által fizetett cikk, amelyek a tervezett dohányzás-ellenes intézkedések mellett érvelnek.

Amint arról az elmúlt hónapokban beszámoltunk, a brit kormány kemény dohányzás-ellenes intézkedések bevezetését tervezi, legyen szó a korosztályos dohányvásárlási tilalom ötletéről, az újra nem tölthető e-cigaretták tervezett betiltásáról, vagy arról, hogy zöldre/barnára színeznének minden szál cigarettát, hogy elrettentsék a fogyasztókat.

A közvéleményben azonban nem élveznek egyöntetű támogatottságot a tervezett intézkedések. Egy tavaly decemberi felmérésből kiderült, hogy a megkérdezett britek 58 százaléka úgy gondolja, hogy ha valaki 18 évesen szavazhat, autót vezethet, alkoholt vásárolhat vagy hitelkártyával rendelkezhet, akkor dohányárut is vásárolhat. Egy tavaly novemberi felmérés pedig arra mutatott rá, hogy a kiskereskedők is aggódnak a korosztályos dohányvásárlási tilalom miatt, mert túlnyomó többségük szerint mindez negatívan érinti majd őket. Egy februárban végzett kutatás pedig azt az eredményt hozta, hogy még a kormánypárti aktivisták körében is csak egyharmados támogatottságot élveznek a tervezett dohányzás-ellenes intézkedések, több mint felük ellenzi azokat.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Nem csoda, hogy a brit konzervatív kormány úgy döntött, fizetett PR-cikkekkel próbálja puhítani a közvéleményt, hogy felhívja a figyelmet a füstmentességi céljaira, s hogy ezek eléréséhez szükség van ezekre az intézkedésekre. A cikkekben egyebek között azzal érvelnek, hogy a dohányosok hamarabb hal(hat)nak meg, megannyi megszólaló révén próbálják győzködni az olvasókat a dohányzás káros hatásairól, s igyekeznek megválaszolni a korosztályos dohányvásárlási tilalommal kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket is. Ilyen, egymástól valamelyest különböző cikkek jelentek meg például a Daily Mail, a The Telegraph, a The Independent, a Daily Mirror, a The Sun, a The Standard és megannyi regionális és helyi lap hasábjain és weboldalán.

Őfelsége kormányának reklámja

A Forest nevű, dohányzók érdekeit védő lobbicsoport Twitter-oldalán arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány adófizetői fontokból fizette az adófizetők befolyásolására szánt cikkeket.