Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 2 perc
5 tonna dohány az illegális dohánygyárban

Nemzetközi dohánycsempész-bandát számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága a napokban egy nagyszabású akcióban. Hat külföldi állampolgárt le is tartóztattak.

Az eladók és a vevők éppen egy jogellenes ügyletet bonyolítottak le, amikor rajtuk ütöttek a pénzügyőrök: hatalmas zsákokba csomagolva 1,5 tonna magyar adó- és zárjegy nélküli, finomra vágott fogyasztási dohány cserélt volna gazdát – közölte a hatóság szombaton az MTI-vel. A NAV bűnügyi szakemberi forrónyomos intézkedéssorozattal beazonosították az elkövetők által működtetett illegális dohánygyárat is, ahol további 3,5 tonna vágott dohányt találtak. Azaz összesen több mint 5 tonna, 420 millió forint értékű illegális vágott dohány piacra kerülését akadályozták meg, és a komplett gyártóberendezés lefoglalásával felszámolták a rejtve működő előállító üzemet is.

A helyszínen komplett gyártási munkafolyamat zajlott: ismeretlen forrásból származó alapanyagok feldolgozása, fermentálása, vágása, adagolása és kiskereskedelmi kiszerelése. A higiéniai feltételeket teljesen nélkülöző, illegális gyárban 13 500 csomag – feketepiacra szánt – legyártott és becsomagolt, 50 grammos kiszerelésű finomra vágott fogyasztási dohánycsomagot találtak a pénzügyőrök. Az elkövetők az áramellátást aggregátorokkal oldották meg, hogy a gépek kiugróan magas áramfogyasztása ne tűnjön fel. Katonai rádiófrekvenciás jelzavaró berendezést alkalmaztak, amely a mobilhálózatok mellett a GPS, a WIFI és egyéb, vezeték nélküli rendszerek blokkolására szolgál.

Képünk illusztráció (Fotó: cottonbro studio / Pexels)

A tájékoztatás szerint a bűnszövetség összetett nemzetközi kapcsolatokra épült. Egy Magyarországon élő, büntetett előéletű horvát állampolgár bízott meg egy másik, szintén hazánkban élő külföldi állampolgárt a nagy mennyiségű dohánytermék beszerzésével. Az adózatlan termék konspirált szállítását bosnyák állampolgárok bérelt szlovén kisteherautóval és ugyanilyen rendszámú felvezető autóval végezték.

A NAV nyomozói az alapos felderítő munkát követő első intézkedéstől (az adásvétel tetten érésétől) számított 48 óra alatt felszámolták az állami költségvetésnek jelentős kárt okozó bűncselekmény-sorozatot. Az abban részt vevő hat külföldi állampolgárt őrizetbe vették, gyanúsítottként hallgatták ki, majd kezdeményezték letartóztatásukat, amelyet a Kaposvári Járásbíróság elrendelt.

A bűnszövetségben, üzletszerűen, különösen nagy értékre elkövetett pénzmosás bűntett miatt elrendelt nyomozásban a vágott dohányt, a feldolgozáshoz, fermentáláshoz és piaci kiszereléshez használt ipari gépsorokat, valamint 12 millió forint készpénzt is lefoglaltak.